" W zimie potrzebne jest ciepłe okrycie, w starości – brak zmartwień - Sokrates "

Natura nie do podrobienia

Dumny jestem, kiedy na całym świecie mówi się o polskich produktach. Jedną z naszych specjalizacji jest puch. Obserwuję branżę od lat 90-tych i raduje mnie jej ciągły rozwój. To już nie tylko sprzęt ekspedycyjny ale i nowoczesne, modne produkty do aktywności miejskiej i na weekendowy wypad za miasto. Polskie kurtki czy śpiwory to obecnie absolutny światowy top. Czemu tak jest? Sukces wynika ze specjalizacji polskich firm, ich wieloletniego doświadczenia, testowania produktów w najmniej przyjaznych człowiekowi warunkach atmosferycznych no i tradycji hodowli gęsi w Polsce… Bardzo podoba mi się hasło firmy Małachowski “Polski puch, natura nie do podrobienia”. To jedno zdanie właściwie wyczerpuje temat.

Ze względu na swoją trójwymiarową strukturę oraz unikalne właściwości puch zawsze odzyskuje swój pierwotny kształt. Piórko puchowe składa się z około 2 milionów puszystych promyków, które splatając się między sobą tworzą warstwę izolacyjną. Dzięki dużej powierzchni zewnętrznej bardzo szybko odprowadza wilgoć. Puch jest niezwykle sprężysty i doskonale się kompresuje. Przy odpowiednim użytkowaniu taki puch zachowuje swoje właściwości nawet przez 20-30 lat!  Te cudowne właściwości puchu zawdzięczamy sposobowi chowu polskich gęsi. Najwięcej hoduje się gęsi owsianej, pochodzącej z Kołudy Wielkiej, gdzie powstał genotyp polskiej gęsi. Nazywa się ją “owsianą”, bo karmiona jest owsem, który zawiera cenne mikroelementy. Gęsi przebywają na wolnym wybiegu i żyją bezstresowo. Zdaniem ekspertów z Japonii-największego importera naszego puchu – jest on lżejszy od innych, dostępnych na światowym rynku i zapewnia lepszą izolację termiczną, jest też skubany ręcznie, co wpływa na jego nadzwyczajne właściwości. Puch jest produktem ubocznym przemysłu mięsnego, zbierany jest najczęściej z młodych ptaków. W Polsce puch pozyskuje się zgodnie z poszanowaniem praw zwierząt zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej wymogami prawnymi. Ponadto jakość polskiego puchu potwierdzona jest wieloma certyfikatami między innymi RDS, OEKO-TEX. Mimo to, słowo “skubane” wywołuje u mnie gęsią skórkę…  Z tego powodu zawsze dokonuję przemyślanych zakupów u producentów wrażliwych na aspekty ekologiczne, bez względu na to, czy są pochodzenia zwierzęcego (o ile wynikają z produkcji ubocznej) czy syntetycznego.

Wspomniana sprężystość puchu, czyli jego podstawowy parametr, mierzony jest jednostką cuin, która jest skrótem od angielskiego cubic inches, czyli cali sześciennych. Im parametr wyższy tym lepszej klasy jest puch (parametr 750 CUIN, oznacza że jedna uncja puchu – 28 g wypełnia 750 cali sześciennych w standardowym cylindrze pomiarowym. 750 cuin = 12,3 L). Porównując dostępne na rynku produkty zwróćcie jednak uwagę, czy podane wartości są w ramach amerykańskiego czy też europejskiego standardu. Jest to o tyle ważne, że amerykańskie 850 Cuin to europejskie 800 Cuin!

Inny ważny parametr określa stosunek cząstek puchu do odlotów- drobnych piórek, których maszyny nie są w stanie odseparować. Jeśli więc zobaczycie na metce informację np 90/10 to oznacza, że 10% zawartości stanowią odloty.Im mniej odlotów, tym lepiej.

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję produktu, szycie, układ komór, materiał, bo od tego zależy czy puch będzie “wychodził”, od tego zależy poziom izolacji termicznej oraz ochrona przed deszczem.

Pamiętajmy, że przemoczenie kurtki lub śpiwora powoduje utratę właściwości izolacyjnych puchu. To główny argument producentów alternatywnych, syntetycznych ocieplin.  Może więc rozwiązania oparte o puch hydrofobowy i dobór odpowiedniego materiału zewnętrznego? Puch hydrofobowy jest pełnowartościowym polskim puchem gęsim, który poddaje się odpowiedniej obróbce. Dzięki temu puch wchłania znacznie mniej wody i zachowuje sprężystość przy długim kontakcie z wodą i szybciej schnie.

Od kilkunastu lat używam śpiwór puchowy polskiego producenta. Kupiłem go, kiedy nie znano jeszcze pojęcia – puch wydrofobowy i śpiwór nadal “daje radę”. Nie będę jednak walczył z postępem technologicznym, popartym nauką. Pewnie niebawem pójdę w kierunku produktów opartych o puch hydrofobowy w połączeniu z tkaninami typu Pertex. Takie rozwiązanie wydaje się być idealnym na polskie warunki atmosferyczne i gwarancją wieloletniego użytkowania.

Zanim poczynimy kolejne zakupy, szukajmy certyfikowanego, polskiego, gęsiego puchu w ofercie rodzimych producentów, a jest w czym wybierać: Pajak, Aura (Yeti), Małachowski, Cumulus, Robert’s Outdoor Equipment , Eksplo i inni.

Do zobaczenia na wspólnych wakacyjnych biwakach ale i tych w okowach mrozu i śniegu.

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.