" Ten deszcz pomysłów zwiemy ekologią przemysłową. Łączy technikę, współdziałanie, oszczędność i legislację. Są już miasta, gdzie wszystkie autobusy jeżdżą na biogaz ze śmieci lub ścieków. Gunnar Haglund, radca ambasady Szwecji w Polsce, ekspert ds. energetyki "

Góry śmieci

W Polsce mamy wielu świadomych i zdeterminowanych ekologów. Kiedy otwieram okno i nie ma czym oddychać, wracam do smutnej myśli, że niestety nie mamy w Polsce odważnych polityków, a przecież przed nami piętrzy się góra ekologicznych wyzwań.

W Kenii, dla przykładu,  są Góry Aberdare i Góry Śmieci. Te drugie są ogromnym problemem. Można oczywiście udawać, że problemu nie ma, rozmawiać o woli zmian lub radykalnie rozwiązać temat.

W Kenii, od roku 2017, obowiązuje zakaz importu, produkcji i używania plastikowych toreb. Za jego złamanie grozi kara do czterech lat więzienia lub grzywna o równowartości do 38 tys. dolarów.  Przepis dotyczy również turystów. Osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, zmuszone będą do pozostawienia ich na lotnisku.

Wprowadzając surowe kary i przepisy, Kenia dołączyła do innych afrykańskich państw, takich jak Kamerun, Gwinea Bissau, Mali, Tanzania, Uganda, Etiopia, Mauretania i Malawi.
Przegięcie? Może i tak. Pamiętajcie jednak, że oceniamy z pozycji własnego fotela. Jak bardzo muszą być przekroczone normy, uwypuklone nieprawidłowości, związki przyczynowo-skutkowe, byśmy realnie zaczęli zmieniać otoczenie na lepsze i zdrowsze? Pogodziliśmy się ze stanem faktycznym? Będziemy czekać? Wiele zależy od nas: zmiana nawyków, zabranie głosu, wybór polityków?
Zamykam okno, bo nie ma czym oddychać.

YOU MIGHT ALSO LIKE

4 Comments

 • Michell

  Have you ever had troubles with your hosting? I’m open for recommendations as my webhost is awful currently.

  5 marca, 2019 - 8:51 pm Reply
  • admin

   No, I havent any problems with my hosting. All the best. Marek

   5 marca, 2019 - 8:58 pm Reply
 • Ryder

  Amazing post! Can’t wait to learn more from
  you.

  17 marca, 2019 - 5:21 pm Reply
 • Bayonix-ekologiczny produkt roku! – Rewild.pl

  […] Pisałem już o tym w tekście “Trashion – mały, wielki krok” oraz “Góry śmieci“ […]

  24 września, 2019 - 4:02 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.