" Każdy dzień jest podróżą przez historię - Jim Morrison "

Historia hamaka w kilku zdaniach

Wiemy z dużą pewnością, że historię hamaków zapoczątkowali rdzenni mieszkańcy Ameryki Środkowej i Południowej oraz Karaibów. Jeśli wierzyć ekspertom, miało to już miejsce 2000 lat pne. Wytwarzali je z tkanej kory drzewnej, potem z włókien sizalu.

Hamak zapewniał przyjemny przeciąg podczas snu, ale głównie chronił przez przyrodą… przyrodą, która chciała zabić (węże, jadowite pająki i tym podobne). Służył też do transportu oraz w pogrzebowych rytuałach.

Podczas pobytu w plemieniu Taino na Bahamach, hamaki odkrył dla świata (a następnie sprowadził do Europy) pewien znany podróżnik – Christopher Columbus. Tak zaczęło się całe to hamakowe szaleństwo.

Pod koniec XVI wieku, hamaki na stałe zagościły pod pokładami statków handlowych i wojennych. Potem historia przyspiesza. Hamaki stały się modne na europejskich dworach. W dziewiętnastowiecznej Anglii próbowano zastąpić hamakami, więzienne prycze. Metalowe elementy były jednak używane przez więźniów jako prowizoryczna broń. Projekt więc szybko upadł.

To czas, kiedy hamak stał się praktycznym i tanim rozwiązaniem dla biednych rolników. Stał się też popularnym rozwiązaniem rekreacyjnym wśród zamożnych rodzin. Raczkująca branża reklamowa szybko podchwyciła trend i wiele produktów promowano z hamakiem w tle.

Hamak jest dziś produktem powszechnie dostępnym. Co ciekawe, na przełomie roku 2014/2015 odnotowano ogromny wzrost popularności hamaków. Z czego wynika ten silny trend? O tym napiszę w odrębnym poście.

*post napisałem w celach niekomercyjnych. Okrasiłem go licznymi zdjęciami, które pochodzą z internetu.

YOU MIGHT ALSO LIKE

2 Comments

 • Zibi

  Jak zwykle świetnie się czytało 👍👍

  30 czerwca, 2019 - 1:44 pm Reply
  • admin

   Ślicznie dziękuję

   30 czerwca, 2019 - 1:49 pm Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.