" Ready to Go "

Mała Wielka Piła-recenzja Nordic Pocket Saw

Nie lubię słowa PRZETRWANIE. Survival i bushcraft sprowadzam do wspólnego mianownika – aktywności outdoorowej, w oparciu o swoje doświadczenie. posiadany w danej chwili sprzęt i akceptowalny poziom ryzyka. Pewnie powiecie, że to zbyt duże uproszczenie, ale tak do tematu podchodzę.

Prawda jest taka, że tego sprzętu nigdy zbyt wiele nie miałem. Nie zabrałem ósemki do zjazdu na linie? Nie ma problemu – zjadę w kluczu, albo na półwyblince. Nie mam siekiery, piły, noża? Pozbieram tylko to, co w zasięgu wzroku. Rozpalę patyki w kuchence, szybka kawa i w drogę. Łyk wody ze strumienia i kilka jagód też wystarczy. Spanie w jamie, na glebie?-no problem. Nie wbijam noża w żywe drzewa, nie ścinam ich bez potrzeby, nie obcinam gałęzi pod grube posłanie. Staram się też nie pozostawiać śladów mojej bytności. Taki jestem, szanuję przyrodę. Nie nazywam tego jednak survivalem/bushcraftem. Zwyczajnie jestem w dziczy TU i TERAZ, z tym co, pod ręką mam, w zgodzie z Naturą.

Czasem zwykłe czynności w dzikich warunkach stają się niezwyczajnymi. Wymagają pomysłowości, wyrzeczeń lub odpowiedniego narzędzia. “Im więcej wiesz-tym mniej nosisz” -mawia Mors Kochanski. Kilka dobrze dobranych przedmiotów może sprawić, że skupimy się na właściwej przygodzie. To luksus.

Z pewnością takim luksusem jest ręczna, składana piła łańcuchowa od Nordic Pocket Saw do wszelakich działań outdoorowych.

Cechy i dane techniczne 

Łańcuch: stal wysokowęglowa poddana obróbce cieplnej

Uchwyty: wytrzymały nylon

Waga piły/waga w opakowaniu: 84g / 132g
Długość łańcucha 65 cm / liczba ogniw 33 
Wymiary:
11,9 x 10,7 x 3,0 cm

Cena: 59 EUR/ 229
PLN

Kupisz TU

POKROWIEC

Produkt zapakowano w elegancki, szary karton. Wspomniane pudełko skrywa piłę wraz z pokrowcem. Otrzymujemy go w standardzie, co nie jest takie oczywiste, patrząc na ofertę pił outdoorowych.

Etui posiada szlufkę, dzięki której z łatwością przyczepimy piłę do paska. To rozwiązanie sprawia, że piłę mamy zawsze pod ręką. Mocny rzep zabezpiecza piłę przed wypadnięciem. Jakość wykonania pokrowca zapowiada produkt klasy premium.

BUDOWA I JAKOŚĆ WYKONANIA

Nordic Pocket Saw to kieszonkowa piła o bardzo mocnej konstrukcji, która została zaprojektowana tak, by uczynić zajęcia na świeżym powietrzu łatwiejszym i przyjemniejszym. Piła zajmuje mało miejsca, przenosi się wygodnie i bezpiecznie. Jest na wyciągnięcie ręki, by rozwiązać nasze outdoorowe wyzwania.

65-centymetrowy łańcuch z wysokowęglowej stali poddano obróbce cieplnej, by zwiększyć jego wytrzymałość. Podwójne zęby tnące, usytuowane blisko siebie na każdym z 33 ogniw, zapewniają agresywne, skuteczne i łatwe cięcie drewna w obu kierunkach. Ogniwa łatwo się zwijają, dzięki czemu w prosty sposób schowacie piłę do pokrowca a produkt staje się niezwykle kompaktowym.

Newralgicznym miejscem każdej, ręcznej piły łańcuchowej, jest punkt łączenia łańcucha z uchwytami. To zastosowano pancerne rozwiązanie, wielokrotnie mocniejsze od siły przeciętnego *użytkownika.

Same uchwyty wykonano z nylonowej taśmy ( do wyboru kolor zielony, pomarańczowy lub czerwony oraz wersja premium z ekologicznej skóry). Przeszycia są bardzo solidne i ładnie poprowadzone. Pętle optymalnie dobrano. Taśmy nie wcinają się w ręce, zapewniają precyzyjny uchwyt i pracę w rękawicach. Ja wybrałem pomarańczową wersję, która w warunkach terenowych łatwo wypatrzyć. Wygląda też nieźle na zdjęciach 🙂

*Nordic Pocket Saw to jedyna przetestowana laboratoryjnie ręczna piła łańcuchowa. Badanie z Karlstad University pokazuje, że piła ta może wytrzymać siłę 20 razy silniejszą niż człowiek może osiągnąć.

Oczywiście nawet najlepszy, najbardziej wytrzymały sprzęt wymaga odpowiedniej konserwacji. Jeśli chcemy zachować parametry piły, powinniśmy pamiętać o trzech zasadach:

  • staraj się, by zawsze była sucha i czysta
  • utrzymuj ostrość (dwa pociągnięcia pilnikiem załatwiają sprawę)
  • konserwuj łańcuch lekkimi, płynnymi smarami

KOMFORT

Liczne filmiki outdoorowych pił pokazują ich łatwą obsługę, błyskawiczne cięcie i bezkresne zadowolenie. Prawda jest jednak taka, że piłowanie drzewa zawsze wiąże się z wysiłkiem fizycznym. Jest więc oporna materia, lekki ból pleców, sapanie i pot (chyba że jesteście wysportowani i macie 18 lat).

Piła Nordic Pocket Saw nie jest wyjątkiem. Wymaga nabrania wprawy, dobrania optymalnej pozycji i płynności ruchów. Jeśli złapiecie właściwy rytm-piła błyskawicznie wgryzie się w drzewo i bez większego zacinania potnie je na kawałki. Z mojego doświadczenia zrobi to szybciej, niż siekiera.

Piłę Nordic Pocket Saw testowałem solo i w parze. Przyznam, że w dwie osoby, na zasadzie “moja-twoja” było sprawniej, choć w tej konfiguracji piła wymagała zgrania i wydawała się ciut za krótka (w ofercie producenta właśnie pojawił się produkt do pracy w dwie osoby X-Long – TU ).

Posiadanie piły Nordic Pocket Saw to luksus. Posiadanie piły i przyjaciela na wyjeździe-to podwójny luksus. Skupmy się więc na testowanym modelu. Piłą przecinałem grubsze, niż na większości youtubowych filmów, konary. Pewny uchwyt i agresywne zęby sprawiały, że praca szła gładko. Nie obyło się jednak bez kilku zacięć piły. Wymaga to jeszcze ode mnie poprawienia warsztatu. To nic, że lekkie sapanie, to nic że podwyższone tętno. Fizyczna praca daje dużo satysfakcji a ognisko, które dzięki temu rozpalimy-dużo oczywistego ciepła i atmosferę, której nie doświadczycie oglądając filmy z poziomu kanapy.

Piła jest leciutka i mieści się w kompaktowym futerale z logo producenta. Z łatwością zmieścicie ją w plecaku, kieszeni kurtki lub możecie przypiąć do paska w spodniach. Pamiętajcie tylko o jednym – to narzędzie tnące! Na nic komfort użytkowania, jeśli nie zadbacie o bezpieczeństwo. Rękawice i okulary ochronne sprawią, że praca z piłą będzie czystą przyjemnością, bezpieczną rodzinną przygodą, rozwiązaniem terenowych przeszkód.

CENA/JAKOŚĆ

Piła łańcuchowa Nordic Pocket Saw nie należy do najtańszych. Wolna jest jednak od wad tańszych rozwiązań. Jej ogromna wytrzymałość i możliwość szybkiego użycia w dowolnych warunkach sprawiły, że produkt wielokrotnie nagradzano. Jeśli szukałeś łańcuchowej piły z “napędem ręcznym” na długie lata-Nordic Pocket Saw z pewnością Ciebie nie zawiedzie. Uważam, że produkt wart jest swojej ceny.

niebawem w tym miejscu pełna recenzja wideo Nordic Pocket Saw

Piła doskonale wpisuje się w moją koncepcję zakupu trwałych produktów, które finalnie przyczyniają się do ochrony środowiska (dobry produkt to mniej zakupów=więcej szacunku dla przyrody)

Mocne strony produktu

ultralekki produkt

ekstremalna wytrzymałość

efektywne, agresywne cięcie

kompaktowość

Słabe strony produktu

brak

  • Pokrowiec
  • Budowa i jakośćwykonania
  • Komfort
  • Cena/Jakość
4.9

Uzasadnienie

Nordic Pocket Saw to lekka, kompaktowa piła łańcuchowa “z napędem ręcznym”. Jest szalenie poręczna, piekielnie wytrzymała i prawdziwie dzielna. W bonusie otrzymujemy przyjemne zmęczenie na łonie natury.

Piła Nordic Pocket Saw  może być doskonałym towarzyszem każdej outdoorowej przygody. Każdy ma kiedyś urodziny, zbliżają się też Święta…zasługujesz na taki prezent. Nordic Pocket Saw to produkt Must Have i Ready to Go!

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.