" Jeżeli koncepcja od samego początku nie jest szalona, nie ma dla niej żadnej nadziei-Albert Einstein "

AMOK

Z recenzją norweskiego hamaka zwlekałem do pierwszego śniegu. Dziś już wiem jak sprawdza się w pełnym słońcu i 35 stopniach Celsjusza oraz mrozie -19.

Recenzja z pewnością uruchomi dyskusję, bo to produkt, koło którego nie da się przejść obojętnie. Dziwny, drogi, ciężki…? O tym za chwilę.

Postanowiłem opisać cały zestaw, bo tylko w takiej konfiguracji doświadczycie outdoorowej przygody według przepisu AMOK.

Zacznijmy od hamaka DRAUMR. To fundament konceptu. Opatentowana konstrukcja stoi w opozycji do naszego wyobrażenia o hamakach.

Hamak DRAUMR dostępny jest w dwóch rozmiarach. Ja mam 178 cm wzrostu i podstawowy hamak jest ok. Przy wyższym wzroście zalecam rozmiar XL.

DANE PODSTAWOWE:

Tkanina: 70D Ripstop Nylon

Waga 1360 g / XL 1495 g (w tym moskitiera i zestaw do zawieszenia)

Nośność: 180 kg

Hamak jednoosobowy dla osób o max wzroście: 185 cm / XL 210 cm

Wymiary pokrowca: 24 cm x 16 cm / XL 30 cm x 17 cm

Długość taśm: 250 cm / XL 280 cm

DRAUMR Cena: 339,90 EUR z materacem trzysezonowym / XL 389,90 EUR z materacem czterosezonowym

DRAUMR XL Cena: 359,90 EUR z materacem trzysezonowym / 409,90 EUR z materacem czterosezonowym

Strona producenta: TU

SYSTEM ZAWIESZANIA

System oparty jest o mocne i nierozciągliwe taśmy. Lubię takie rozwiązania, lepiej chronią korę drzew przed nadmiernym uszkodzeniem.

Jeden koniec taśmy ma pętlę. Zakładamy “krawat” na drzewie a drugi koniec łączymy za pomocą klamry z hamakiem. Jednym pociągnięciem naprężamy taśmy i gotowe. Na wypadek, gdyby ta procedura wydawała się zagmatwana – na taśmach zamieszczono prostą instrukcję. Proces jest szybki a sam system działa bezbłędnie. Moim zdaniem taśmy powinniśmy zawieszać nieco wyżej, niż w przypadku tradycyjnych hamaków. Ze względu na nietypową konstrukcję, należy także zwrócić uwagę na możliwie poziomą linię cięciwy.

BUDOWA I JAKOŚĆ WYKONANIA

Pomysł stworzenia takiego hamaka narodził się podczas pewnej żeglarskiej przygody na Karaibach. Pewnie ktoś krzyknął “zróbmy to inaczej”, pewnie był i rum… Jak inaczej wytłumaczyć pozornie absurdalny pomysł podwieszenia hamaka prostopadle do systemu nośnego. Niemożliwe okazało się jednak możliwe.

Naciągnięcie taśm nośnych napina cięciwę. Na tym etapie to jeszcze spory, zwisający poniżej kawałek materiału. Przestrzeń do spania ma wymiary 70×185/210 cm. Zapinana na zamek kieszeń pomieści dedykowany materac. Warto w tym momencie zaznaczyć, że tylko w ten sposób hamak “zadziała”.

Materac Fjøl LW / Winterlight Fjøl XL ma 8 wzdłużnych komór. Po napompowaniu załączonym do zestawu workiem (“łapacz powietrza”) lub paszczowo dla zdrowych na płuchach, uzyskujemy spory i gruby materac powleczony antypoślizgowym materiałem 198 x 63 x 9 cm / 220 x 65 x 9 cm. Izolacja termiczna jest na poziomie: 3 (do -4 stopni) w przypadku maty 3-sezonowej oraz 5 (-18 stopni) w przypadku maty całorocznej. Waga materaca wraz z workiem i pokrowcem to 1 kg. Materac może stanowić niezależny produkt do odpoczywania na łonie natury.

Jeśli posiadasz już materac Exped Synmat lub inny, o podobnych rozmiarach i konstrukcji mam dobrą wiadomość- odpada spory koszt i opisany zestaw okaże się znacznie tańszym. Jeśli nie- zyskujesz dobry materac, który przyda się w hamaku, namiocie, podczas wakacyjnych podróży. Cena za 3-sezonową matę to 99,95 EUR / 145,95 EUR w przypadku 4-sezonowej maty. Oczywiście można się zastanawiać, czy materac nie powoduje dyskomfortu w upalny dzień. W takich okolicznościach przyrody przewiewny hamak może być lepszym rozwiązaniem. Sprawdziłem kompletny zestaw AMOK w chorwackim słońcu i przyjemność hamakowania jest równie wysoka.

Wracajmy jednak do samego hamaka. Uszyto go z bardzo mocnego materiału 70D Ripstop Nylon. Jakość szycia jest na najwyższym poziomie. Po okresie długich testów w terenie nie zauważyłem jakichkolwiek wad produktu. Ja wybrałem wersję kolorystyczną camo, by skutecznie wtopić się w otoczenie. Materiał jest bardzo miły w dotyku. Hamak zintegrowany jest z pokrowcem, co znacząco ułatwia pakowanie i jego kompresję na czas transportu. Eliminuje to też ryzyko zagubienia pokrowca.

DRAUMR to hamak “wszystkomający”. Cięciwa naciągnięta nad głową niczym gitarowa struna, pozwala na podwieszenie latarki, ubrań, butów. Po bokach znajdują się schowki i kieszenie, w tym kieszeń na butelkę chłodzącego napoju. Boczny schowek skrywa moskitierę. To delikatna materia, którą w prosty sposób zamocujecie do hamaka. Pomaga w tym niezawodny zamek błyskawiczny YKK. Oczywiście nie jest to tak proste, jak w tradycyjnych hamakach. Tu w praktyce balansujemy, by mieć moskitierę nad twarzą i nie stracić “twarzy”. Moskitierę utrzymuje elastyczna lina, którą przeciągamy nad cięciwą. Moim zdaniem zwiększenie konta 30 stopni do 40-45 w trakcie wieszania hamaka ułatwia proces i zwiększa dystans naszego ciała od moskitiery. Nad głową i w nogach hamak się zwęża i piętrzy, by stworzyć bezpieczne zakładki. Chronią przed wiatrem i wypadnięciem 🙂 Tu miałem największą uwagę do produktu. Przygotowano zaczepy, by wyprofilować te miejsca znalezionymi w lesie patykami. Pomyślałem, że jest w tym jakiś absurd. Chwilę potem pojawił się dedykowany, składany produkt POLE SET, który sprawił, że produkt premium ponownie nim się stał. Najbardziej nowatorską częścią hamaka (poza sposobem jego umiejscowienia) jest system odciągów. Oburącz pociągamy za taśmy i staje się magia-hamak zamienia się w wygodny fotel.

MODUŁOWOŚĆ

Tu muszę napisać, że to modułowy koncept, ale skrojony tak, by kupić cały zestaw AMOK. Bez dedykowanego (lub podobnego) materaca hamak nie zadziała. Moskitiera jest dopasowana do projektu. Można zastosować alternatywny, duży tarp, ale w praktyce: po co?

KOMFORT

Jest ogromna szansa, że pokochasz ten zestaw. Są hamaki ultralekkie, modułowe, zintegrowane i AMOK. Z każdą kolejną recenzją hamaków, zacząłem szukać nie tylko frajdy z obcowania z przyrodą ale i maksymalnej wygody. Wystarczy jedna noc w Draumr, by poczuć przewagę tej konstrukcji. Bez wątpienia Amok zaproponował największy komfort, spanie na plecach, boku, brzuchu. Każdemu wedle uznania. Ma to oczywiście swoją cenę. Dosłownie tj. w pieniądzach i w wadze. Zestaw AMOK to zawodnik wagi cięższej i pewnie znajdzie się opinia, że w tej wadze i cenie można kupić namiot. Jeśli jednak spaliście w tradycyjnym hamaku, z czasem głód większego komfortu bierze górę. Jeśli dołożymy do tego możliwość siedzenia, niczym na królewskim tronie i spektakularne widoki 360 stopni wokół hamaka, w zasadzie nie widzę alternatywy dla AMOK.

Czy to hamak idealny? Pewnie NIE

Trochę wkurza linka podpierająca moskitierę, która pałęta się po hamaku. Konieczność zakupu maty jest pewnym ograniczeniem( dodatkowe pieniądze i dodatkowa waga w plecaku), które zamienisz w korzyść dopiero po pierwszej nocy w DRAUMR.

Największym minusem jest samo wchodzenie do hamaka. Na instruktażowych filmach wygląda to całkiem łatwo. Zginana na filmach instruktażowych mata to najlepsze rozwiązanie, przynajmniej teoretycznie. Jeśli napompujemy materac na maksa, patent ten staje się niemożliwym do zastosowania. Podobnie ma się sprawa z zakładaniem moskitiery, czy wchodzeniem do śpiwora. Pozostaje więc poćwiczyć bez gapiów. Trening czyni mistrzem. Kluczowym słowem jest BALANS.

wytrzymajcie do końcówki filmu a zrozumiecie, jak ważna jest wytrwałość i ćwiczenie

Przed zimowym biwakiem podświadomie szukałem podpinki pod hamak DRAUMR. Niestety nie znalazłem. Testowałem więc hamak DRAUMR na wysokości 1.300 mnpm, w mrozie -19 stopni z matą trzysezonową ( w momencie zakupu mata czterosezonowa nie była jeszcze dostępną). Wierzcie lub nie, w śpiworze CUMULUS Excuistic 1200 spałem jak dziecko. Od dołu nie czułem zimna, wiatru, dyskomfortu. Na materacu czterosezonowym komfort z pewnością będzie jeszcze większy.

TARP SKJOLD / BORG

Podstawowe dane:

Materiał Nylon 40D Double RS – 2000mm. 
Waga 500g 
Wymiary pokrowca 19 x 9 cm 
Strona produktu: TU

Cena 124,95 EUR

Tarp SKJOLD ( lub jego cięższa wersja BORG ) stanowi ważne uzupełnienie zestawu. Jego kształt doskonale chroni przed żywiołami, świetnie chroni przed palącym słońcem, doskonale odprowadza wodę i śnieg. Możesz go rozwinąć między drzewami, albo użyć jako zadaszenie podczas spania na ziemi, podtrzymywany przez kijki trekkingowe.

Tarp zamocujesz bez znajomości węzłów. Jego regulacja jest dziecinnie prosta. Wszystkie linki są odblaskowe, co pomaga lawirować po obozowisku nocą. W wewnętrznych narożnikach zadaszenia umieszczono kieszenie na linki, dzięki czemu w zestawie panuje porządek. W zestawie mamy też aluminiowe, niebieskie szpilki. Całość mieści się w zintegrowanym pokrowcu, który ma możliwość kompresji. Tarp zapewnia nie tylko świetną ochronę, ale i gwarantuje piękne widoki. Ceną jest odrobina przeciągu w wietrzny dzień.

CENA / JAKOŚĆ

Zestaw AMOK to najbardziej zaawansowany projekt, jaki do tej pory testowałem. Doskonałe wykonanie, przemyślany każdy detal i niespotykana wcześniej wygoda skłaniają do wystawienia najwyższej oceny. Waga zestawu i cena są pewną niedogodnością, ale konstrukcja warta jest każdego grama i wydanego EUR.

Mocne strony zestawu:

śpisz jak we własnym łóżku, płaskie posłanie

-gruby materac izolujący od chłodu, nie przemieszcza się podczas spania

-tryb fotela

-zintegrowana, odpinana moskitiera z zamkiem YKK

-kieszenie i uchwyt na butelkę

-system zawieszania w cenie

-widok panoramiczny 360 stopni

-pojemne pokrowce z opcją kompresji

-odblaskowe linki odciągów

Słabe strony produktu:

-nieporęczne wchodzenie i wychodzenie z hamak

-materac jest obowiązkowym a nie opcją

– wysoka cena zestawu

-jednostronny zamek w moskitierze

  • System zawwieszania
  • Budowa i jakość wykonania
  • Modułowość
  • Komfort
  • Cena/Jakość
5

Uzasadnienie

Z każdym kolejnym rokiem spędzonym w dziczy  stawiam wyżej wygodę nad niską wagę i półśrodki. Norweska firma AMOK wywróciła mój hamakowy świat. Zaproponowana przez Nich koncepcja wygodnego spania na łonie natury jest bardzo śmiała. Zestaw marki AMOK to kompleksowy zestaw premium, który jest klasą samą w sobie. Specyfika hamaka Draumr wymusza pewną podniebną akrobatykę, ale jeśli się to opanuje, może się okazać że to najwygodniejszy hamak ever.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.