" Wo­da może płynąć, al­bo niszczyć. Bądź wodą, mój przyjacielu-Bruce Lee "

Jeziora Plitwickie-chorwackie must see

W południowej części masywu Mała Kapela, w pięknej Puszczy Dynarskiej, ukryty jest cud natury. Czeka tam na Was szesnaście jezior połączonych wodospadami. Krystalicznie czysta, turkusowa/zielona woda jest wszechobecna. Ani filmy, ani zdjęcia nie oddadzą w pełni urody tego miejsca. Drewniane pomosty, kładki i schody, ścieżki ukryte w lesie tworzą dobrze zaplanowaną sieć szlaków, które możesz dopasować do swoich możliwości.

Dziś idziemy na trasę C. Moim zdaniem to optymalny szlak. Gwarantuje zobaczenie większości miejsc w Parku Narodowym. Nie ma tu czasu na nudę. Jest trochę chodzenia, statek i powrót panoramicznym autobusem. Rekomenduję zakupienie biletu do wejścia nr 1. Jest mniej oblegane, parking pojemny a i zaczynamy zwiedzanie idąc w górę (rok temu przeszedłem drogę z punktu 2 w dół, z biegiem wody. Kaskady ma się ciągle za plecami i sporo atrakcji umyka uwadze). Trasa przewidziana jest na 4-6 godzin, z czego na nogach do zaliczenia jest 8 km (moim zdaniem bliżej 6 km). Bez większego wysiłku rodzinnym, spacerowym krokiem przeszedłem wariant C w 3,5 godziny, robiąc po drodze zdjęcia i film. Zachęcam oczywiście do wolniejszego tempa. Po zakupieniu biletów warto spędzić, jeśli jest taka możliwość, cały dzień w tych niesamowitych okolicznościach przyrody.

Kilka praktycznych uwag.:

Przy wejściu można kupić regionalne specjały, wysłać kartkę pocztową (ktoś jeszcze pamięta, co to?), zaliczyć papu lub toaletę. Obsługa Parku rozmawia w kilku językach, jest kompetentna i bardzo pomocna.

A teraz najważniejsze –bilety: pamiętajcie, by kupić bilet internetowo z dwudniowym wyprzedzeniem. To jedyna gwarancja wejścia do Parku w zaplanowanym dniu i porze. Najlepiej złapać poranne wejście. Nie jest jeszcze gorąco a i mniej turystów na szlaku. Kupując bilet deklarujecie konkretną godzinę wejścia! Jeśli to np. godz 9:00 to do max 10:00 musicie wejść na teren parku. Jeśli potrzebna jest nagła zmiana na wcześniejszą godzinę, nie jest już to takie proste. Koniecznie zadzwoń do Parku z prośbą o przebukowanie biletu. Morał? Dobrze przemyśl i zaplanuj wizytę.

Jeśli już wejdziesz na teren Parku Narodowego Jezior Plitwickich, czeka na Ciebie dobrze przygotowany szlak. Podążaj za znakami. Zarówno statek jak i autobus, które są częścią turystycznej atrakcji na drodze C, kursują często i sprawnie. Sieć restauracji, czyste toalety są ważnym uzupełnieniem. To wszystko sprawia, że w Parku Narodowym zechcesz spędzić maksimum czasu.

To idealny pomysł na pierwszy przystanek w drodze nad chorwackie morze. To także doskonała odskocznia od palącego słońca i błękitu morza. Moim zdaniem to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Pozostało mi przyjechać jeszcze jesienią i zimą.

a teraz zapraszam na krótki film z trasy:

Więcej informacji znajdziecie: TU

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.