" przemarzłe krzewy pająk w skrzynce na listy uwija kokon -Maria Piasecka "

Flyhamak Kokon

Piękna, złota, polska jesień. Kiedy ostatnie liście powoli opadają z drzew, wieczorem zakradają się pierwsze przymrozki. Jeśli posiadacie już hamak i nie zamierzacie inwestować pieniędzy w kolejny hamak (do spania w ekstremalnych warunkach), może warto rozważyć produkt, który opisałem poniżej.

Flyhamak Kokon to produkt szyty na zamówienie. Wykonany jest z trzech różnych materiałów. Nieprzemakalny w odpowiednich miejscach oraz oddychający tam gdzie trzeba. Ciepłą porą może stanowić ochronę przed wścibskimi oczyma. Ta opcja jakoś mnie nie kręciła letnią porą i chyba nie doceniałem zalet produktu. Z nadejściem chłodnych dni cieplej pomyślałem o Kokonie.  Jego głównym zadaniem jest zapewnienie dodatkowego komfortu termicznego oraz osłonienie przed jesienno-zimowym wiatrem i zamieciami. Kokon może zwiększyć komfort termiczny nawet o 15 stopni Celsjusza. Zamierzam tę funkcjonalność zgłębić bardziej naukowo podczas zimowych wypadów. Recenzję wzbogacę wtedy o dodatkowe zdjęcia i przemyślenia.

DANE PODSTAWOWE:

wymiary trapez , 265 cm, 148 cm, wys 120 cm

waga: 409 g z pokrowcem

cena: 650 PLN

 

SYSTEM ZAWIESZANIA

Flykokon jest formą nakładki na posiadany już, dowolny hamak. Po włożeniu hamaka do środka i przeciągnięciu systemu zawieszającego konstrukcję, pozostaje zawiesić hamak zgodnie ze sztuką a kokon wpinamy dołączonymi karabinkami we Fly taśmę bądź whoopie sling. 

BUDOWA I JAKOŚĆ WYKONANIA

Kokon uszyty jest z 2 rodzajów materiału hamakowego oraz wszytej, małej moskitiery. Jakość szycia nie budzi zastrzeżeń. Szwy prowadzone są równo i starannie. Produkt szyty jest w Polsce przez ekipę Flyhamak. Po wielu miesiącach testowania w terenie nie zauważyłem jakichkolwiek wad produktu. W zestawie znajdziecie dwa plastikowe karabinki wszyte w górne rogi kokona. Tak naciągnięta “koperta” stanowi izolację termiczną w czas niepogody. U dołu przygotowano jeden naciąg,  by całość dodatkowo usztywnić. Długi zamek YKK pozwala na sprawne wejście do wnętrza konstrukcji. Czarna i drobno tkana moskitiera izoluje od insektów. To małe okienko pozwala na swobodną obserwację otoczenia. Kokon mieści się w małym, jednostronnie otwieranym pokrowcu.

MODUŁOWOŚĆ

Kokon jest uzupełnieniem hamakowego ekwipunku. Pasuje do większości dostępnych na rynku konstrukcji.  Jesienią i zimą staje się ważnym elementem zestawu. Podnosi temperaturę wewnątrz koperty oraz chroni przed podmuchami wiatru. To produkt szybki w montażu i demontażu.

KOMFORT

Spanie w Kokonie jest dla mnie nowym doświadczeniem. Ewidentnie zwiększył komfort spania przy pierwszych przymrozkach. Poczułem się otulony ciepłem, niczym w kokonie.  Po licznych noclegach w “zwykłych” hamakach trochę ograniczała mnie ta ilość materiału, ale nie czułem się klaustrofobicznie. To raczej doświadczenie zbliżone do spania w namiocie. Z perspektywy czasu uważam, że to bardzo dobry produkt. 

Przed nadejściem chłodów warto rozważyć pięć opcji: zakup dedykowanego do warunków atmosferycznych hamaka, zmiana śpiwora na jeszcze cieplejszy /te czterosezonowe to wydatek 2000-4000 pln) , kupno underblanketa lub/i Kokona. Jest jeszcze piąta opcja-siedzenie w domu. Zakładam jednak, że tę opcję wykluczamy w naszym gronie. 

Jeśli posiadacie już jakikolwiek ekwipunek biwakowy i nie macie potrzeby/możliwości inwestowania w ekstremalne, zimowe rozwiązania to Kokon jest prostym i stosunkowo tanim pomysłem na poprawę komfortu Waszego snu. Z pewnością wydłuży sezon biwakowy, nie obciążając nadmiernie domowego budżetu.

CENA/JAKOŚĆ

Flyhamak Kokon to ciekawy i bardzo dobrze wykonany produkt na zamówienie. Cena jest więc adekwatna do jakości i nakładów pracy. Jest świetnie uszyty, trwały, elegancki i z pewnością nietuzinkowy.  

Mocne strony produktu

 • made in Poland
 • wysoka jakość wykonania
 • małe wymiary
 • kompatybilny z większością hamaków

Słabe strony produktu

 • Jestem zwolennikiem zasady: im mniej linek, tym lepiej, ale pod rozwagę daję pomysł dwóch bocznych naciągów, które rozszerzą konstrukcję  dla większego komfortu optycznego (np łączenie z krawędzią tarpa)

Ocena końcowa
 • System zawieszania
 • Budowa i jakość wykonania
 • Modułowość
 • Komfort
 • Cena/Jakość
5

Uzasadnienie

Flyhamak Kokon to ciekawy i bardzo dobrze wykonany produkt na zamówienie. Cena może nie jest  niska ale adekwatna do jakości i nakładów pracy. Kokon  zaskakująco dobrze podnosi komfort spania. Jest świetnie uszyty, trwały, elegancki i z pewnością nietuzinkowy. Do czasu konfrontacji z innym, porównywalnym rozwiązaniem rynkowym wystawiam piątkę.

*To dobra okazja, by przypomnieć, że wszelkie recenzje na portalu www.rewild.pl są żywymi. Oznacza to możliwość korekty -/+ w trakcie użytkowania produktu. Wierzę, że prawo do własnej opinii, w połączeniu z powyższą zasadą pozwolą ukazać każdy produkt takim, jaki jest i możliwie obiektywnie. Jeśli wystawiam 5 gwiazdek to nie należy doszukiwać się znamion tekstu sponsorowanego. Produkt jest zwyczajnie świetny lub jak w tym przypadku bardzo dobry, ale chwilowo bez możliwości wprowadzenia metody porównawczej. Produkt z pięcioma gwiazdkami stanowi benchmark dla pozostałych produktów w danej kategorii do czasu pojawienia się produktu jeszcze wyżej ocenianego.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

 • Flyhamak Fly daszek – Rewild.pl

  […] na rynku, asymetrycznych konstrukcji. To produkt szybki w montażu i demontażu. W połączeniu z Flykokonem będzie idealnym zestawem na jesienno-zimowe […]

  28 kwietnia, 2019 - 10:21 am Reply

Leave A Comment

Your email address will not be published.