" Daleko rozpościerają się mroczne lasy Północnego Kraju, Prastare – tajemnicze, pogrążone w dziwnych snach, W nich mieszka wielki bóg boru, A leśne duchy snują w ciemnościach swoje czary-Tapiola, J Sibelius "

Szanuj przyrodę i uruchom swoje zmysły, a natura ukaże Ci swoje sekrety i cuda-wywiad z Harri Rautiainen

Tylko się nie śmiejcie. Miewam różne sny. Kiedyś przyśniła mi się dla przykładu zimowa, bieszczadzka wyrypa w anoraku i z plecakiem Savotta 339 Saddlebag. Ostatnio nawiedził mnie Savotta Jääkäri S. To już chyba jakiś znak, pomyślałem. Tak właśnie powstał pewien wywiad…

Finn-Savotta produkuje  od ponad 50 lat sprzęt trekkingowy dla profesjonalistów i amatorów spędzania wolnego czasu na łonie natury. Firma niezmiennie stawia na ciągły rozwój i najwyższą jakość produktów. Wszystkie, wykonywane są ręcznie i testowane w rzeczywistych sytuacjach. Co to oznacza? Koniecznie zobaczcie liczne filmy Savotta. Wtedy to zrozumiecie.

https://youtu.be/ViarZo2J0MU

Dla mnie to przykład niesamowitej firmy, która jak każda – działa dla zysku, ale nie zapomniała, że przyroda i klient  są najważniejsi. Savotta działa wielopokoleniowo ! 

Zapraszam na wywiad z charyzmatycznym Dyrektorem ds. jakości w Finn-Savotta. Specjalnie dla Was – czytelników Rewild.pl !!!!

Rewild.pl: Co to jest Jokamiehenoikeus? Czego możemy się od Was nauczyć o otaczającej przyrodzie i ekologii?

 

Harri Rautiainen: Na wstępie dziękuję za komplementy. Staramy się, aby nasz sprzęt był jak najbardziej odpowiednim i trwałym dla użytkownika.  Chcemy, abyś mógł zaufać produktom  nawet w najgorszych sytuacjach. W Finlandii jest zimno w zimie, ale to pewnie wiesz. Jeśli jesteś na długiej, zimowej wędrówce, a twój sprzęt się zepsuje, przygoda może Cię zabić. To oczywiście czarny scenariusz, ale chcemy być pewni, że dzięki naszym narzędziom przetrwasz! Nie akceptujemy kultury jednorazówek, która zdominowała prawie każdą sferę naszego życia. Nasze produkty mają przetrwać wszystko. To nasza dewiza.

Jokamiehenoikeus (w języku angielskim: every-mans-right) jest jednym wielkim prawem w Finlandii, które pozwala swobodnie wędrować po Kraju. Możesz zapuścić się w dzicz, lasy, jeziora, bagna. W  zasadzie wszędzie tam, gdzie tylko zechcesz. Możesz rozbić  obóz przed nadchodzącą nocą. Możesz zbierać jagody i grzyby bez pytania. To samo prawo nakazuje jednak, byś szanował przyrodę. Nie możesz śmiecić, niszczyć żywych drzew, krzywdzić zwierząt, pozostawiać śladów swojej bytności. Nie wolno ci rozpalać ognisk bez pozwolenia właściciela ziemi, ale swobodnie możesz użyć naszą kuchenkę polową “na patyki” (link TU ). Pamiętaj, że zawsze jesteś odpowiedzialny za rozpalony ogień. Oczywiście istnieje wiele miejsc kempingowych, gdzie można bez ograniczeń rozpalać ogniska  i rozbijać dobry obóz. Te miejsca są jak sanktuarium w otaczającej Cię przyrodzie. Las w Finlandii jest łatwo dostępnym na krótką medytację, kilkugodzinny spacer czy tygodniową wyprawę. Dzięki Jokamiehenoikeus  utrzymujemy stały kontakt z przyrodą.  Nie boimy się natury. Czcimy naturę i Jej potęgę. Nie stoimy w kontrze do natury, czujemy się jej częścią.

Oczywiście przemysł leśny odgrywa znaczącą rolę w fińskiej gospodarce. Na szczęście istnieje wiele dobrych przepisów dla przemysłu, które utrzymują lasy w świetnej kondycji. Jeśli jesteś właścicielem lasu, musisz przedstawić rządowi plan, w jaki sposób zamierzasz opiekować się swoim lasem. Nie możesz go tak po prostu wyciąć i spieniężyć. Jeśli wycinasz drzewa, musisz także posadzić nowe. Dzięki temu utrzymujemy równowagę w przyrodzie. 

Rewild.pl: W jednym z Waszych filmów zobaczyłem Ciebie w przeręblu. Zbierałeś kamienie z dna lodowatego jeziora. Od samego oglądania zrobiło mi się zimno. Jak wejść do takiej wody?

Harri Rautiainen: Wszystko dzieje się w Twojej głowie. Oczywiście musisz przygotować swoje ciało do takich kąpieli, ale najważniejsze jest psychiczne nastawienie. 

Zrób proste ćwiczenie:

Przyciśnij liść do ucha i pomyśl: Oj, to boli! Uwierz mi, zaboli!  Zrób to jeszcze raz, ale pomyśl: Hmmm … to jest miłe!  Będzie milusio. Ta zmiana nastawienia jest dobrym sposobem na poprawienie całego swojego życia. Nie wszystko jest tak złe i trudne, jak ci się wydaje. Twoje ciało oszukuje cię krzycząc z bólu, a twój mózg spycha w otchłań rozpaczy. To nie jest sygnał do poddania się a odkrywania swoich granic. Sprawdź się i ŻYJ!

Rewild.pl: Kim jest Wasz klient?

Harri Rautiainen: Nasz sprzęt przeznaczony jest dla każdego, kto lubi militarny styl i wysoką jakość produktów. Jakoś tak wyszło, że głównym odbiorcą są mężczyźni w wieku 25-35 lat. Oczywiście jesteśmy dla wszystkich i nie chcemy nikogo wykluczać, ale zdajemy sobie sprawę, że nasze produkty mogą nie być odpowiednimi  dla każdego. Nasze produkty nie są lekkie, modne i błyszczące. Są piekielnie mocne, surowe i proste.

Rewild.pl:  Bardzo mi się podoba Wasze nowatorskie podejście do tematu promocyjnych filmów. Jaka jest ich geneza? 

https://youtu.be/sS4hEV_2osY

Harri Rautiainen: Są pochodną szaleństwa i nieskończonej wyobraźni, zaczerpniętej z najgłębszych lasów i bezdennych jezior.

… a tak całkiem poważnie – historia jest prosta.  Korzystaliśmy z agencji reklamowych, ale byliśmy rozczarowani efektami. Te reklamy były bezduszne. Postanowiliśmy zrobić je samemu. Uważamy, że zawsze lepiej jest pokazać produkt w akcji, niż mówić w filmie o jego walorach.  Nasze filmy są może trochę przerysowane, ale ten rodzaj szaleństwa jest zabawny podczas oglądania!  

Rewild.pl: Twój ulubiony ekwipunek outdoorowy?

Harri Rautiainen: Łał! To pytanie ciężkiego kalibru! Mam mnóstwo sprzętu… Najczęściej używam:

Jääkäri S – właściwie używam go prawie codziennie ( link TU )

Jääkäri M zabieram na kilkudniowe wyjazdy, na lekko (link TU )

Jääkäri L pakuję na dłuższą podróż, jeśli potrzebuję zabrać jedzenie, śpiwór i kilka innych dodatków (link TU )

Jääkäri XL zabieram na prawdziwe wędrówki bez wsparcia,  z namiotem i całym szpejem (link TU )

Ilekroć używam Jääkäri L lub XL, również zabieram ze sobą Jääkäri S jako podręczną torbę na dzień.

 

Kiedy wychodzę na zewnątrz, zawsze zabieram ręcznie robiony, tradycyjny fiński nóż puukko. Uwielbiam go. Mam szczęście, że moim przyjacielem i sąsiadem jest utalentowany kowal, Iivar (link TU ).

Zazwyczaj mam przy sobie multitoola Leatherman.  Podczas podróży lotniczych muszę się jednak zadowolić modelem Gerber Dime. Jest całkiem fajny i można go wszędzie nosić.

Zawsze używam kilku kieszeni Savotta dopiętych do paska. Głównie te: 1, 2, oraz jedną z www.varusteleka.com  , ale nie mogę jej odszukać na stronie-pewnie jest wyprzedana.

Mam oczywiście duży nóż Skrama od Varusteleka (link TU ), siekierę wykonaną przez Iivari oraz małego Fiskarsa (link TU ). 

Używam głównie ubrań Sasta Outdoor. Są odpowiednie dla zmiennych fińskich warunków pogodowych.

Jak widzisz, to temat rzeka. Mogę tak wymieniać i wymieniać … 

Moim zdaniem warto jest mieć wiele rodzajów sprzętu, ale musisz wiedzieć, dokąd jedziesz i czego szczególnie będziesz potrzebował w tej konkretnej wędrówce. Weź ze sobą to, czego potrzebujesz i nigdy więcej. Nie ma sensu dźwigać  całego  ekwipunku na “wszelki wypadek”. Dobre planowanie to podstawa.

Rewild.pl: Zbliżają się Święta. Jak je obchodzicie w Finlandii?

Harri Rautiainen: W Finlandii Boże Narodzenie jest bardzo tradycyjnym i rodzinnym świętem. Rodziny zjeżdżają się z daleka. To okazja, by dziadkowie zobaczyli swoje wnuki. Wieczorem jest świąteczny obiad i świąteczna sauna. Nie może zabraknąć choinki i Świętego Mikołaja. 

https://www.facebook.com/Savotta/videos/happy-holidays-2017-from-savotta/10156867469417388/

Rewild.pl: Jakie są Wasze plany na rok 2019?

Harri Rautiainen: Chcemy zdobyć więcej przyczółków w Europie, także w Polsce. Oczywiście szykujemy kilka nowości, ale niech to jeszcze pozostanie tajemnicą dla większego apetytu.

Przesyłam z Finlandii serdeczne pozdrowienia dla Ciebie i czytelników Rewild.pl, od całego zespołu Savotta !!!

 

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.