" MOVE TO NATURAL - Icebreaker "

Trashion – mały, wielki krok

Po 8.000 mil morskich i ponad 130 dniach żeglugi „Plastiki” dotarł w końcu do portu w Sydney. Wykonany z recyklingu 12.500 plastikowych butelek, pełen baterii słonecznych, elektrowni wiatrowych i turbin katamaran wyruszył  ku wielkiej przygodzie z San Francisco w 2006 roku.  Kapitanem i autorem projektu był David de Rothschild – jeden z dziedziców fortuny bankierów de Rothschild. Nie brak było opinii, że to szalona i niebezpieczna wyprawa.  Kapitan miał jednak coś ważnego do powiedzenia światu. Ruszył z misją zwiększenia świadomości na temat problemu odpadów i ginącego środowiska naturalnego. Wraz z ekipą naukowców przepłynął przez Garbage Patch. To pływająca masa śmieci / 3,5 mln ton dryfujących odpadów o powierzchni dwa razy większej od stanu Texas/ będąca  namacalnym dowodem ludzkiej krótkowzroczności i braku zrozumienia dla otaczającego świata. W oceanicznym śmietniku giną z głodu i odwodnienia ptaki i ssaki, z brzuchami pełnymi  tworzyw sztucznych. Ryby pełne toksyn wkrótce nie będą nadawały się do jedzenia… a wszystko przez dryfujące buty, zabawki, torby, smoczki, opakowania, szczoteczki do zębów i butelki w  północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami.

Marzy mi się, aby nasze  pokolenie było zdolne do podejmowania pozytywnych działań na rzecz planety. Być może ten krótki artykuł zainspiruje Was do nowego  sposobu myślenia o odpadach  jako cennych zasobach. Dla jednych to jedynie śmieci, dla innych – prawdziwe „skarby “.  Co możemy zrobić? Po pierwsze, musimy zrozumieć skalę problemu. Podnieśmy własną świadomości o środowisku naturalnym i naszej w nim roli. Następnie szukajmy rozwiązań, tych dużych jak i małych. Oczywiście nie każdy musi jutro ruszyć w rejs w „wielkiej butelce po Coli”. Parafrazując  Armstronga: zróbmy wszyscy mały krok, tak wielki dla ludzkości. Zacznijmy od własnego „podwórka”.

 A więc TRASHION?

To nie morska potwora a styl, który łączy w sobie modę, szeroko pojęty design oraz ekologię. Pojęcie powstało z połączenia angielskich słów “trash” oraz “fashion” i określa trend przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów na modne, estetyczne i funkcjonalne.  Trashion jest nowym trendem czerpiącym  inspirację z recyklingu, kładzie nacisk na  twórcze przetwarzanie tego, co już mamy. Promowanie mody na ekologię oraz kreatywność w powtórnym wykorzystywaniu surowców ma pokazać, że ekologia to dziedzina, w której jest mnóstwo miejsca na własną inwencję i twórczość. Obserwując recyklingowe kolekcje łatwiej można zrozumieć, że niepotrzebne nam odpady powinny być powtórnie przetworzone. Moda na surowce z odzysku zachęca do zmiany swego stylu życia na bardziej świadomy problemu, jakim jest wciąż rosnąca ilość śmieci.

Katamaran „Plastiki” doskonale wpisuje się w nurt trashion.  Z nikomu niepotrzebnych butelek powstał pełnomorski jacht. Być może za chwilę przemieni się w artystyczne meble lub zabawki.

Powyższy tekst popełniłem w Przeglądzie Motorowodnym w roku 2010. W 2018, na łamach Rewild.pl wspomniałem ( TU ) o nożach James w tym samym kontekście ( James x ROAM to seria limitowana. Kupując tę wersję wpierasz naukowców w walce z wszechobecnym w oceanach plastikiem ). Dziś temat powraca za sprawą Icebreaker. Ta nowozelandzka marka outdoorowa postanowiła zwrócić uwagę świata na problem plastiku w oceanach. To nie tylko problem dryfującej butelki, ale także mikrowłókien wypłukiwanych z naszej odzieży. Wszystko trafia do oceanu, potem do zwierząt, finalnie powraca do nas.

Cieszą kolejne inicjatywy, te większe i mniejsze. Cieszy przebudzenie się branży outdoorowej (Patagonia, Jack Wolfskin, Icebraker, Columbia, AKU, marki skandynawskie ). Potrzebny jest jednak wstrząs, mocny komunikat, obraz który trafi do większości z nas.

Współpracujący z marką Icebreaker pływak długodystansowy Ben Lecomte, będzie pierwszym, który przepłynie w trzy miesiące 300 mil morskich przez Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci ( Great Pacific Garbage Patch ). Kto wie, może właśnie projekt The Wortex Swim wstrząśnie światem?

więcej o projekcie i marce Icebreaker TU

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.